Interjú: Molnár Ivett és Sisák Ági – Filadelfia Közösség (1.rész)

“a személyes megszólítás az, ami működik”

Egy-egy program vagy szentmise kapcsán futtában találkozunk, váltunk pár szót egymással. A közösségi alkalmak és programok másik oldala az, ami az emberen belül történik. És talán ez mindig a legizgalmasabb. Hogyan születik meg valami szép az isteni ihlet hatására? Milyen belső erőforrások mozgatják közösségeink tagjait? Milyen vízió vezérli őket szolgálatukban? Milyen lelki gyümölcsöket teremnek a lelki központ programjai? 

Ezekre  a kérdésekre keressük a választ a mostani interjú sorozatban.

Személyesen megszólítva: Molnár Ivett és Sisák Ági – Filadelfia Közösség

Bemutatnátok a Filadelfia Közösséget? Kikből áll, milyen szolgálataitok vannak, és hogyan kapcsolódtok a Pálos Lelki Központhoz?
Ivett: 10 éve alakultunk. Nevünk a bibliai közösségre utal, akik kitartottak a hitben és szeretetben gyűltek össze. Őket állítottuk példaként magunk elé. Összejöveteleink középpontjában a Szentségimádás van, amit agapé és beszélgetés követ. Erre épülnek az egyéb szolgálatok.
Ági: Én később, 2022 szeptemberében csatlakoztam a Lyceum Templomban működő közösséghez, akik már korábban bekapcsolódtak a pálosok különböző szolgálataiba. Pl. segítettünk a Lyceum Templom búcsújában is. A többi lelki program viszont többnyire a Hunyadi úti Pálos Templomban van. A Lelki Központban van az örökimádás kápolna, amiben zajlik az állandó szentségimádás kialakítása. Szeretnénk megszólítani az embereket, hogy vegyenek részt benne, és heti egy órára köteleződjenek el. Ugyanakkor elsősorban nem szemlélődő közösség vagyunk, inkább karizmatikus közösségként azonosítanám magunkat.
Van egy nem annyira látványos, bár elég mozgalmas szolgálatunk is, ami az emberek megszólításából áll. Rendszeresen szervezünk imaalkalmakat, és szívesen veszünk részt mások által szervezett programokban, vagyis nem csak irányt adunk, hanem bekapcsolódunk mások kérésére, ami a lelki szolgálat mellett lehet bármilyen technikai segítség is, pl. szék pakolás, vagy egy agapé előkészítése. Bármi, amire szükség van. A közösség létszáma elég magas, így mindenki saját habitusa és szolgáló adománya szerint bekapcsolódhat ezekbe a szolgálatokba.

Mennyire zárt a közösség, ill. mennyire fogad be újonnan érkezőket?
Ivett: Az utóbbi másfél évben elég erőteljesen nőtt a számunk. Az indulás után volt egy pár év, amikor meglehetősen redukált létszámban működtünk. Az utóbbi másfél évben viszont hat új ember érkezett, így gyakorlatilag megduplázódott a közösség létszáma.
Ági: Úgy tűnik, most olyan irányt adott nekünk az Úr, hogy az imádságban és mások istenkapcsolatának segítésében szolgáljunk, vagyis a közbenjárás a feladatunk. Sokan jönnek a Lelki Központba, akiknek szüksége van valamilyen iránymutatásra, míg mások úgy érkeznek, hogy most újultak meg és szívesen bekapcsolódnának valamilyen szolgálatba, csak még nem tudják, hogy milyen irányba mozduljanak. Szeretettel fogadjuk az érkezőket, beszélgetünk, figyelünk rájuk, próbálunk testvéri szeretettel fordulni feléjük.

Hol lehet megtalálni és megszólítani benneteket?
Ivett: Elsősorban a különböző alkalmakon, mint amilyen például a betegekért való szentmise. Vannak a 24 órás szentségimádás alkalmak, vagy minden hónap második csütörtökjén Listár Isti „Erősödjetek meg a hitben” közösségi alkalmain. Ez ugyan nem a mi szolgálatunk, de mint mondtam, több szolgálatban is kapcsolódunk másokhoz.
Ági: Szervezzük, hívjuk az embereket, és a Lelki Központ is a mi elérhetőségeinket adja meg, ha olyan megkeresés érkezik, amiben tudunk segíteni. Van olyan e-mail cím, ami közvetlenül hozzánk érkezik, mint például a Pálos Misszió levelei. Mivel sok a feladat, leosztottuk egymás között. A mi területünk az evangelizáció. Legfőbb törekvésünk megszólítani az embereket és behívni, visszahívni az egyházba, hogy megújuljanak.

Miért csináljátok? Nem túl fárasztó?
Ági: Számomra inkább lelkesítő. Nyilván elfárad az ember nap végére. De nem úgy, hogy „ennek a napnak sem volt túl sok értelme”, mert látom, hogy érkeznek az emberek, és a lelki szomjúságukra utat keresnek. Úgy gondolom, hogy ez nagyon fontos, nekem pedig lelkesítő, hogy ott lehetek, láthatom, ahogy pl. a rendszeres szentségimádás által közelebb kerülnek az Úrhoz. Vagy segíteni a problémákkal küszködőket, hogy kihez, hova tudnak fordulni, akár egy gyónásra, vagy lelki beszélgetésre. Nekem igazából ez örömöt jelent.
A 2022-es Országos Karizmatikus Találkozón, Kaposváron volt egy újabb megújulásom. Az volt bennem, hogy én már egy napot sem akarok az életemből elvesztegetni. Szeretném meglátni és részt venni abban, ahogy Isten országa épül. Lehet, hogy ez talán túlzásnak tűnik, vagy túl általánosnak, de én ezt élem meg mindenkinél, aki új emberként megjelenik, és bekapcsolódik a közösségbe, hogy épül az Isten országa.
Ivett: Azt látjuk, hogy a személyes megszólítás az, ami működik. A szentségimádással kapcsolatos tapasztalatunk, hogy hiába próbáltuk nagy erőkkel, plakátokon hirdetve jelentkezőket találni az időpontokra, az embereknek nem tűntek fel a plakátok. De ha odamegyünk hozzájuk és egyesével megszólítjuk őket, hogy itt van a Szentségimádás lehetősége, akkor gyakran kiderül, hogy már nagyon régóta ott volt bennünk a vágy, hogy ugyan jönnének, de valamiért nem került sor a döntésre. Viszont mivel személyesen meg lettek szólítva, szívesen lefoglalnak egy órát, és jönnek is hetente. Vagyis ez működik. A személyes megszólítás. Mert mindenki egyénként vesz részt az egységben, amit valahogy érzékeltetni kell, mert senki sem csupán a tömeg része.
Ági: A Szentségimádás az alap. Erre épül a testi-lelki gyógyulásokért, valamint a családfa-gyógyulásokért felajánlott mise, köznapi nevén ősök miséje. Ennek a szolgálatnak van egy imacsoportja, akik tevékenyen is részt vesznek a közbenjáró szolgálatban. Velük is tartunk rendszeres összejöveteleket, ahol imában hordozzuk a betegeket, illetve böjtölünk. Meg akarjuk látni az Úr csodáit!

És meglátjátok? Vannak csodák?
Ági: Igen. Vannak nagyon jó visszajelzések megújulásról, megtapasztalt élő hitről, ami arra inspirál, hogy mások is bekapcsolódjanak. A személyes odafordulás miatt én nagyon tudok örülni minden egyes új embernek, megújulásnak, bekapcsolódásnak, vagy akár csak egy jó megtapasztalásnak is.
Jó lenne, hogyha több visszajelzést kapnátok?
Ivett: Igen, hiszen a tanúságtétel megerősíti a tanúságtevőket, a közösséget és minket, szolgálókat is. Jó azt megélni, ahogy formálódik egy közösség itt a pálos templomban, akik nem csak együtt veszünk részt a szentmiséken, hanem személyesen ismerjük is egymást. Közösségként vagyunk jelen és egységben tudjuk megélni, ami plusz erőforrást jelent.
Ági: Ezáltal pedig mozdíthatóvá válnak az emberek, mert jönnek és felajánlják a segítségüket.

Az interjút Nagy Péter készítette, az interjúsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával jött létre.